Jakie tekstylia do pokoju dziecięcego? Koce, pledy, poduszki

Poduszki

Tekstylia we wnętrzach spełniają nie tylko funkcję praktyczną, lecz przede wszystkim – dekoracyjną. Nadają przytulności, ciepłego, domowego charakteru. I są niezwykle pożądane w pokojach dziecięcych. Dlaczego? I jak je wybrać?

Tekstylia – czym się kierować podczas wyboru?

Zanim przejdziemy do konkretnych propozycji, mamy kilka wskazówek. Po pierwsze – bez względu na ich rodzaj, wybieraj tekstylia z naturalnych materiałów oraz włókien roślinnych. Dlaczego? Ponieważ wtedy zyskujesz pewność, że będą przyjemne w dotyku, nie podrażnią skóry dziecka. Najczęściej wybierane są tekstylia z lnu, bawełny oraz wełny.

Po drugie – pamiętaj, że wszelkie materiałowe wyposażenie wnętrz to prosty, szybki i tani sposób na… całkowitą zmianę wystroju pokoju dziecięcego. Wystarczy poduszki-misie zamienić na minimalistyczne jaśki w energetycznym kolorze, by stworzyć nowoczesną i designerską aranżację. Dlatego jeśli chcesz dopasować wystrój pokoju do zmieniających się potrzeb dziecka i przy okazji nie wywołać spustoszenia na koncie bankowym, postaw na wymianę tekstyliów.

I po trzecie – kupuj… tanie wyposażenie. W końcu, choć tekstylia pełnią funkcję dekoracyjną, mają też bardziej praktyczne zastosowanie. A maluch leżący wygodnie na poduszkach nie będzie pamiętać o tym, że kosztowały one kilkaset złotych i może przypadkowo przewrócić na nie kubek z soczkiem… Wszystko, co jest w pokoju dziecięcym, powinno być po prostu użyteczne.

Skoro mamy już to wyjaśnione, czas przejść do konkretów.

Poduszki do pokoju dziecięcego

Zaczniemy od poduszek, bo tu jest w czym wybierać! Mogą mieć różne kształty, kolory, faktury. Poduszka z jednorożcem? Takich w sklepach znajdziesz na pęczki. A może jasiek w kształcie rybki? Żaden problem. Są nawet… świecące poduszki, które mogą być miękką alternatywą do nocnych lampek dla najmłodszych. Natomiast poduszka lew ochroni Twoje dziecko przed niebezpiecznymi, nocnymi stworami.

Oczywiście, nie ma co poprzestawać na jednej. Postaw na kilka poduszek, o różnych kształtach i fakturach – efekt będzie ciekawy, przykuwający uwagę.

Koce i pledy

W pokoju dziecięcym zawsze powinien znaleźć się przynajmniej jeden kocyk czy pled. Może być nonszalancko rozrzucony na oparciu krzesła czy na kanapie, wtedy będzie służyć w sytuacjach „awaryjnych”. Czyli jakich? Gdy maluch zaśnie w nieprzewidzianym miejscu i trzeba go okryć lub gdy dzieci będą odbywały niebezpieczną podróż statkiem, a koc ze zwykłego materiału szybko przeobrazi się w rwącą rzekę.

Tak jak już zaznaczaliśmy, takie tekstylia powinny być wykonane z naturalnych materiałów, bo oprócz tego, że w oczach dzieci często przybierają zupełnie inną postać, to jednak dobrze byłoby, aby przy okazji grzały lub stanowiły dobrą izolację cieplną od podłogi. A skoro o tym już mowa, to czas przejść do dywanów.

Dywaniki dziecięce

Dywan czy wykładzina znajdująca się na całej powierzchni pokoju jest dość kłopotliwym, trudnym w utrzymaniu porządku rozwiązaniem. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na nieduży dywanik. Dlaczego? Ponieważ dzieci uwielbiają bawić się na ziemi, a od podłogi często bije chłód. Dywan stanowi wtedy „barierę”, izolację.

Często najprzyjemniejsze w dotyku są te z gęstym, długim włosiem, lecz jednocześnie ilość zbierającego się w nich kurzu i okruszków zatrwożyłaby niejednego bałaganiarza. Dlatego odradzamy zakup takich modeli. Należy zwrócić też dużą uwagę na to, aby dywany były antyalergiczne.

Można też połączyć przyjemne z pożytecznym i zakupić dywanik, na którym znajdują się ulice i domki lub ocean z pływającymi statkami. Prosty wzór dostarczy maluchom rozrywki na wiele godzin.

Baldachimy nad łóżeczko

Wiemy, że pisaliśmy na początku, że tekstylia w pokoju dziecięcym powinny być przede wszystkim praktyczne, użyteczne. Mamy jednak małe odstępstwo od tej reguły – baldachimy nad łóżeczko, które zamieniają prosty meble w komnatę księżniczki lub jaskinię rozbójników. A jak patrzeć na to z tej strony, to wbrew pozorom jest to bardzo praktyczne wyposażenie. W zależności od okazji może stanowić indiański namiot, wieżę zaklętej królowej bądź pokój czarnoksiężnika. Zastosowań jest więc mnóstwo!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *