Czym się kierować, wybierając krzesło do biurka dla dzieci?

Fotel do nauki

Źle dobrane krzesło dla dziecka to karygodne zaniedbanie. Wpływa negatywnie na postawę i może powodować poważne zmiany w kręgosłupie. Przyzwyczajenie malucha to nieprawidłowego siedzenia skutkuje późniejszymi wadami postawy. Sprawdź jak dobrać krzesło do biurka i oszczędzić dziecku niepotrzebnych problemów.

Jakie krzesło do biurka dla dziecka?

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio dopasowane krzesło ma znaczący wpływ na zdrowie i komfort podczas nauki. To, czym należy się kierować, to przede wszystkim względy praktyczne, a nie estetyczne. Krzesło dla dziecka powinno mieć możliwość dopasowania wysokości oparcia oraz siedziska. Dzięki temu będzie ono „rosło” wraz z maluchem. Dobrze dopasowany fotel umożliwia dostosowanie kąta odchylenia oparcia, co w znacznym stopniu zgadza się z indywidualnymi preferencjami małego ucznia. Idealne krzesło do biurka powinno mieć również regulowane podłokietniki, aby wraz z rozwojem dziecka, oparte na nich ręce nadal tworzyły kąt prosty.

Oparcie musi kończyć się na wysokości powyżej łopatek i dociążać w ten sposób kręgosłup podczas siedzenia. Każde krzesło do nauki powinno mieć naturalny kształt a jego linia względem biurka, odpowiadać linii pleców. Mięśnie na odcinku lędźwiowym i piersiowym muszą być podparte. Wybierając dany model, poproś dziecko, aby na nim usiadło i sprawdź, czy może swobodnie się opierać. Szukaj krzesła z podłokietnikami, ponieważ ułatwiają one utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz pozwalają odpoczywać rękom.

Jakie wymiary krzesła dla dziecka?

Trudno jest dopasować fotel do nauki, ponieważ nie istnieje jeden, idealny wymiar. Dlatego ważne, aby dziecko było obecne podczas zakupu. Siedząc na wybranym modelu, można łatwo sprawdzić, czy swobodnie i wygodnie się na nim opiera, czy po bokach zostaje mu kilka centymetrów dodatkowego miejsca i czy stopy stoją na podłodze. Jeśli nie, wówczas należy zainwestować dodatkowo w podnóżek. Kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Dobrze, aby krzesło było obrotowe i posiadało zagłówek podtrzymujący głowę. To daje swego rodzaju wytchnienie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Warto, aby również w tym zakresie była możliwość regulacji. Zwróć także uwagę na siedzisko. Nie może być ani zbyt twarde, ani za miękkie.

Krzesło dla dziecka – jakie dodatkowe cechy?

Oczywiście wygląd krzesła do nauki również ma znaczenie, ale tym kierujemy się dopiero na samym końcu. Musi się podobać dziecku, dlatego warto zapytać o zdanie samego zainteresowanego. Nie chodzi przecież o to, aby wybrać jakiekolwiek krzesło, lecz aby odpowiadało preferencjom dziecka i pasowało do wystroju pokoju. Jeśli wybrany fotel jest na kółkach, sprawdź, jakiego są rodzaju oraz jakiej jakości. Wybierając te najtańsze, nie tylko zniszczysz podłogę, ale zwiększysz ryzyko tego, że dziecko się na nim przewróci. Najlepszym rozwiązaniem są kółka gumowe z warstwą kauczuku. Możesz dodatkowo zakupić specjalną matę, która będzie chroniła panele przed zarysowaniem.

Podobne wpisy