5 pomysłów na ciekawe zaaranżowanie małego pokoju dla rodzeństwa przy niewielkim budżecie

pokój dla rodzeństwa

Samo zaaranżowanie wspólnego pokoju dla rodzeństwa jest sporym wyzwaniem, a jeśli dodamy do tego niewielki metraż i niski budżet, to poprzeczka zawieszona jest już naprawdę wysoko. Jakie rozwiązania zastosować, aby dzieci czuły się w takiej przestrzeni dobrze i mogły swobodnie rozwijać swoje zainteresowania, bawić się i odpoczywać? Mamy dla Was kilka pomysłów, które powinny nieco ułatwić to zadanie.

  1. Wykorzystanie przestrzeni pionowej
  2. Strefy dedykowane dla każdego dziecka
  3. Wielofunkcyjne meble w małym pokoju dla rodzeństwa
  4. Jasna paleta kolorystyczna i lustra
  5. Kreatywne rozwiązania DIY dla małego pokoju rodzeństwa

1. Wykorzystanie przestrzeni pionowej

Skorzystaj z półek i regałów, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń na ścianach. Półki mogą służyć do przechowywania książek, zabawek czy dekoracji, co pozwala zaoszczędzić cenne miejsce na podłodze. Często nawet najprostsze w formie meble tego typu są dość drogie, dlatego warto rozważyć wykonanie ich samodzielnie. Wystarczy kupić kilka desek i wsporników, pomalować je lakierem i gotowe.

Ponadto warto rozważyć łóżka piętrowe lub łóżko z miejscem do przechowywania pod spodem. To świetny sposób, aby zwolnić więcej przestrzeni do zabawy lub nauki.

2. Strefy dedykowane dla każdego dziecka

Zastanawiasz się jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa, aby każde z dzieci miało swoją własną przestrzeń? Nawet w małym pokoju spróbuj wyznaczyć każdemu dziecku własną strefę, w której może przechowywać swoje rzeczy i czuć się jak u siebie. Możesz użyć dywanów, kolorowych mat czy nawet zasłon, aby optycznie podzielić przestrzeń. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie przesuwanego parawanu, którym w razie potrzeby dzieci mogą oddzielić się od siebie, aby zapewnić sobie większą prywatność.

Każde dziecko może mieć własną tablicę korkową lub magnetyczną nad biurkiem, na której będzie mogło wieszać swoje rysunki, plan lekcji czy zdjęcia.

3. Wielofunkcyjne meble w małym pokoju dla rodzeństwa

Inwestuj w meble, które mogą pełnić kilka funkcji, jak np. składane biurka, łóżka z szufladami na pościel czy pufy z pojemnikami na zabawki. To pozwala zaoszczędzić miejsce i utrzymać porządek w pokoju. Co więcej, modułowe meble, które można konfigurować na różne sposoby, mogą się dostosować do zmieniających się potrzeb dzieci i dostępnej przestrzeni.

4. Jasna paleta kolorystyczna i lustra

Użyj jasnych kolorów na ścianach i w dekoracjach, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Pastelowe odcienie, białe lub jasne szarości mogą sprawić, że pokój będzie wydawał się jaśniejszy i bardziej przestronny. Ponadto neutralne kolory pozwalają na zmianę wystroju małym kosztem. Wystarczy wymienić poszewki na poduszki, zasłony oraz parę dodatków, aby pokój zyskał nowy blask. Można w ten sposób uniknąć drogich i wymagających dużo pracy remontów.

Jeśli układ pokoju na to pozwala, to warto umieścić w nim lustro. Lustra nie tylko dodadzą głębi, ale również odbiją światło, sprawiając, że pokój będzie wydawał się większy, a dla dzieci może to być świetny element wielu zabaw.

5. Kreatywne rozwiązania DIY dla małego pokoju rodzeństwa

Zamiast wydawać dużo pieniędzy na drogie dekoracje, spróbuj stworzyć własne. Możesz razem z dziećmi zrobić girlandy, pompony, ramki na zdjęcia czy kolorowe pudełka na zabawki. Poza tym stare meble można odnowić, malując je na nowe kolory lub dodając kreatywne uchwyty, co nada im indywidualnego charakteru bez dużych wydatków.

Jak widać, sprytnych rozwiązań do małych pokojów dla dzieci jest wiele, a co najważniejsze nie trzeba na nie wydawać fortuny. Jeśli masz jakieś sprawdzone sposoby na aranżację niewielkiej przestrzeni dla rodzeństwa, to koniecznie daj znać w komentarzu!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *