Jak kreatywnie urządzić mały pokój dla rodzeństwa różnej płci, aby pogodzić zainteresowania dzieci?

dziecięcy pokój z podwójnym łózkiem

Posiadanie rodzeństwa to prawdziwy skarb, jednak na pewnym etapie życia, zwłaszcza jeśli trzeba dzielić z bratem lub siostrą pokój, można o tym na chwilę zapomnieć. Rolą rodziców jest, aby wspólny pokój był tak urządzony, by do konfliktów między rodzeństwem dochodziło jak najrzadziej. Jak zatem urządzić mały pokój dla rodzeństwa różnej płci, aby oboje byli zadowoleni?

Jak kreatywnie urządzić mały pokój dla brata i siostry?

Małe pomieszczenia stanowią duże wyzwanie, jeśli chodzi o ich aranżację. Jeśli do tego dochodzi konieczność przystosowania ich do potrzeb dwóch różnych osób, to tym bardziej trzeba to dobrze przemyśleć. Pomysłów na to, jak urządzić pokój dla rodzeństwa różnej płci jest wbrew pozorom sporo. Często okazuje się jednak, że najlepsze rozwiązania, to te najprostsze.

Aby pogodzić dwa światy, czyli dziewczęcy oraz chłopięcy, warto im samym pozwolić na aranżację przestrzeni pokoju. Jednak aby nie zapanował w nim chaos, trzeba najpierw ustalić pewne ramy.

Przede wszystkim radzimy wybrać neutralne kolory zarówno ścian, jak i mebli, gdyż będą one odpowiadały i chłopcu i dziewczynce. Dobrze powinien sprawdzić się beż, zieleń, biel, szarość, czy pastelowy żółty. Dobór dodatków zgodnych z indywidualnym gustem dzieci można pozostawić im. To dzieci zadbają o to, aby przestrzeń była naprawdę kreatywna. Należy jednak ustalić, w jakich miejscach będą się one znajdować, aby jedno dziecko nie naruszało strefy osobistej drugiego. Dobrym rozwiązaniem jest zakup skrzyń na zabawki lub innych pojemników. Każde dziecko musi posiadać swoją skrzynkę i najlepiej, aby były one w różnych kolorach. Można do nich schować lalki, samochody, pluszaki i wiele innych rzeczy. Podobnie jest w przypadku półek, których ilość powinna być równa, aby każdy miał tyle samo miejsca. Można na nich poustawiać książki, zabawki lub inne rzeczy osobiste.

Pamiętaj o tym, aby projektować przestrzeń tak, by łatwo można było ją modyfikować w miarę zmieniających się potrzeb i zainteresowań dzieci. Wtedy łatwo można będzie przekształcić aranżację pokoju, nie robiąc dużych remontów.

Jak stworzyć przestrzeń do realizacji różnych zainteresowań rodzeństwa?

Aby każde dziecko mogło swobodnie realizować swoje zainteresowania, konieczne jest wyznaczenie do tego miejsc, w które nie będzie ingerował nikt inny. Takim miejscem może być na przykład tablica korkowa zawieszona nad łóżkiem lub obok niego, bądź też przestrzeń wokół biurka. Zazwyczaj stosuje się podział pokoju na dwie części, z których jedna należy do brata, a druga dla siostry. Można oddzielić je od siebie np. parawanem, jednak nie jest to konieczne. W przypadku naprawdę małych pomieszczeń, warto rozważyć zakup łóżka piętrowego lub dwóch łóżek, pod którymi znajdzie się miejsce na biurka. Jest to świetny sposób na to, by stworzyć osobną przestrzeń dla każdego.

Czy warto tworzyć wspólną przestrzeń w pokoju dziecięcym?

Dzieląc pokój na dwie części np. stawiając pośrodku regał lub innego rodzaju ściankę, jeszcze bardziej optycznie go pomniejszamy. Warto zastanowić się, czy jest to konieczne. Być może da się ustalić z dziećmi, że środek pokoju będzie przestrzenią wspólną. Takie rozwiązanie uczy rodzeństwo szukania kompromisów, a także sprzyja ich integracji. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, wspólna przestrzeń do zabawy jest ważna. Z czasem każdy pokój dziecięcy wymaga zmian. Istotne jest to, aby przeprowadzać je w porozumieniu z każdym użytkownikiem tego pomieszczenia.

A może Wy urządzaliście mały pokój dla rodzeństwa różnej płci i macie ciekawe spostrzeżenia? Prosimy, abyście podzielili się nimi w komentarzach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *