Dwa oddzielne czy jedno wspólne łóżko dla rodzeństwa?

pokój dla rodzeństwa

Rodzice, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko, często stają przed dylematem, jakie łóżko wybrać dla swoich pociech. Jedno wspólne podwójne, piętrowe lub wysuwane, a może dwa osobne? Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji dzieci i ilości miejsca w pokoju. Przekażemy Ci kilka wskazówek, dzięki którym podjęcie decyzji stanie się znacznie łatwiejsze.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru łóżka dla rodzeństwa?

Okres dzieciństwa to czas, kiedy kształtuje się charakter małego człowieka. Dlatego zazwyczaj dochodzi wtedy do wielu starć zwłaszcza między rodzeństwem. Maluchy walczą o własną przestrzeń i bardzo chcą postawić na swoim. Dlatego podczas podejmowania decyzji odnośnie wyboru łóżka dla rodzeństwa, należy wziąć pod uwagę temperament dzieci i ich skłonność do wywoływania sytuacji konfliktowych. Innym ważnym aspektem jest sama ilość miejsca w pokoju.

Wspólne łóżko dla rodzeństwa

Bardzo zżyte rodzeństwo może spać razem. Szczególnie w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy maluchy mają silną potrzebę bliskości, wspólne łóżko dla rodzeństwa będzie dobrym rozwiązaniem. Spanie z baratem albo siostrą może wydłużyć się w przypadku dzieci tej samej płci. Jednak prędzej czy później maluchy będą potrzebowały własnej przestrzeni, dlatego warto rozważyć zakup łóżka piętrowego dla dzieci lub takiego z wysuwanym materacem.

Dwa oddzielne łóżka dla dzieci

Jeśli masz wyjątkowo temperamentne dzieci lub po prostu nie przejawiają one chęci wspólnego spania, możesz zdecydować się na zakup dwóch oddzielnych łóżek dla swoich pociech. Szczególnie bardzo małe dzieci mają skłonności do częstego zmieniania pozycji podczas snu, dlatego pamiętaj o łóżku dla dziecka z barierką, która zabezpieczy malucha przed upadkiem.

Ograniczone miejsce w pokoju dziecięcym

Pewnym ograniczeniem może okazać się ilość miejsca w pokoju, więc dwa osobne łóżka dla dzieci się nie zmieszczą. W takiej sytuacji pewnym rozwiązaniem jest wysuwane łóżko dla rodzeństwa. A co jeśli pomieszczenie jest naprawdę małych rozmiarów i chcesz, aby Twoje pociechy miały jeszcze trochę przestrzeni dla siebie? Wtedy zdecyduj się na łóżko piętrowe. Jakie łóżko piętrowe dla dzieci wybrać? Jakie łóżko dla rodzeństwa w podobnym wieku będzie najlepsze?

Najlepiej kieruj się tym, co lubią Twoje dzieci, wtedy łatwiej będzie Ci dokonać wyboru, który spodoba się także maluchom. Łóżko piętrowe dla rodzeństwa oczywiście może stać się powodem do konfliktu, który trzeba będzie rozwiązać. Bowiem dla dzieci perspektywa spania na górze jest niezwykłym doświadczeniem, budzącym wiele emocji. Zaproponuj swoim pociechom, aby co jakiś czas zamieniały się łóżkami, np. podczas cotygodniowej wymiany pościeli.

Jeśli masz sprzyjające warunki lokalowe, które dają szerokie pole do aranżacji przestrzeni, możesz porozmawiać z Twoimi pociechami, jaki rodzaj łóżka preferują. Na pewno włączenie w temat dzieci, sprawi im dużo przyjemności i chętnie podzielą się swoją opinią.

Podobne wpisy

One thought on “Dwa oddzielne czy jedno wspólne łóżko dla rodzeństwa?

  1. Koniecznie dwa oddzielne łóżka dla rodzeństwa, to, że spędzili 9 miesięcy w łonie matki razem, to nie znaczy, że łóżka też powinni dzielić 😛 Niech każde dziecko ma własną przestrzeń w swoim pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *