Problem spłaszczenia główki u małych dzieci – noworodków i niemowląt – znany jest od dawna. Profesjonalne zwalczanie i zapobieganie temu schorzeniu rozpoczęło się jednak dopiero kilka lat temu. Naukowe badania kliniczne przeprowadzono dopiero na zlecenie hiszpańskiego producenta poduszek Mimos.
Czym jest poduszka Mimos?
Poduszka Mimos została zaprojektowana w ten sposób, że zmniejsza punktowy nacisk na tylną część główki niemowlaka czy noworodka. Dzięki temu pomaga przywrócić prawidłowy, okrągły kształt głowy małego dziecka. Pośrodku posiada zagłębienie, więc główka opiera się o poduszkę w innych punktach niż podczas leżenia na zwykłej poduszeczce lub materacu łóżeczkowym. Struktura poduszki Mimos została wykonana w nowoczesnej technologii Aero 3D – trójwymiarowej strukturze dystansowej.
Jak używać poduszki Mimos na spłaszczoną główkę niemowlaka?
Poduszkę Mimos należy układać tak, by tył głowy niemowlaka zagłębił się w otworze, a pod karkiem była niższa strona poduszeczki. Dziecko powinno leżeć na plecach. Może jednak w każdej chwili swobodnie się odwracać w lewo lub w prawo, ponieważ ta poduszka ortopedyczna dla niemowląt nie blokuje ruchu głowy. Maleństwo może też odwracać się na bok, chociaż z uwagi na kształt poduszki zapewne dla własnego komfortu pozostanie na plecach, a poruszać będzie tylko główką na obie strony. Dzięki temu przy okazji niweluje się ewentualna asymetria mięśni szyi, która czasem powstaje u noworodków.
Poduszka korekcyjna dla niemowląt Mimos daje też duży komfort rodzicom, którzy nie muszą już zmieniać co pewien czas pozycji niemowlaka podczas snu. Jedyne, o co musi zadbać mama i tata, to ułożenie dziecka na poduszce w prawidłowy sposób.
Dlaczego Mimos jest najlepszą poduszką na spłaszczoną główkę niemowlaka i noworodka?
W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej poduszek ortopedycznych dla dzieci, które mają pomagać na spłaszczoną główkę u niemowląt i noworodków. Niektóre z nich to zwykłe, tanie poduszki z dziurką pośrodku. Inne, nieco droższe – jak np. poduszka headcare – próbują swoim wyglądem naśladować poduszkę Mimos. Żadne z nich jednak nie zostały przebadane w praktyce pod kątem faktycznego niwelowania spłaszczenia ułożeniowego główki u małych dzieci. Zatem ich działanie oparte jest wyłącznie na teorii, założeniach producenta, że pomoże. A jak nie pomoże? To wtedy może być już za późno, by kupić sprawdzoną poduszkę. Głowa dziecka może być już zbyt mało plastyczna do skorygowania jej kształtu.
Dlatego nie nie należy opierać się wyłącznie na deklaracjach i sloganach reklamowych producentów. Warto wybrać poduszkę Mimos (mildis.pl), która – jako jedyna – przeszła pozytywnie badania kliniczne (czyli praktyczne testy na dużej grupie niemowląt ze spłaszczeniem główki). Zatem tylko poduszka Mimos daje sprawdzoną, wysoką skuteczność działania. Badania kliniczne przeprowadził niezależny szwedzki instytut naukowy (Departament Pediatrii Uniwersytetu w Göteborgu).
Spłaszczona główka noworodka lub niemowlęcia jest zwykle problemem tylko wizualnym. Jednak chyba każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało ładną, kształtną głowę. Dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę ortopedyczną dla niemowląt. Czas na skorygowanie zniekształcenia jest tym krótszy, im starsze dziecko. Kiedy zarośnie ciemiączko i głowa dziecka zrobi się twardsza, może być już za późno. Dlatego szansa na korekcję jest zwykle tylko jedna. Rozsądnie będzie więc wybrać poduszkę Mimos – jedyne, skuteczne rozwiązanie tego problemu poparte badaniami.
Ja gdzieś czytałam, że dzieci nie powinny mieć poduszek w ogóle. Moja dwójka do roku nie miała i mają bardzo ładne główki. Przy trzecim się zastanawiam jak to rozegrać, ładnie Państwo piszą, ale instynkt matki mówi, żeby jednak nie kupować…
Nigdy nie słyszałam o takiej poduszce! Jeden zaskoczona, że ma tak praktyczne zastosowanie. Będę musiała ją wypróbować.
Moim zdaniem z takich rzeczy powinno się korzystać tylko w przypadku wyraźnego zalecenia od lekarza.