Sprawdzone sposoby na firany w domu – praktyczne wskazówki jak je wybrać

firany

Czy można wyobrazić sobie lepszą dekorację okienną, niż zgrabnie dobrana i solidnie zawieszona firanka? Wielu dekoratorów wnętrz zgodnie twierdzi, że to właśnie za pomocą odpowiednio dobranego materiału można sporo zyskać, a pomieszczenie prezentuje się po prostu lepiej! Jak zawiesić i dobrać firankę, by robiła wrażenie?

Ilość dostępnych wzorów firanek okiennych sprawia, że praktycznie w każdym wnętrzu można za ich pomocą stworzyć niebanalną dekorację. Firanki mają oczywiście różnorodne długości, a wykonane z kolorowych tkanin często też zastępują zasłonki. Dobrze dobrana firanka będzie podkreślała to, co najlepsze we wnętrzu, odwróci uwagę od tego, co niepożądane, a także optycznie powiększy wnętrze. Jak sprawić sobie dobrą aranżację z firanką w tle? Sprawdźmy, przed udaniem się na zakupy!

Sposób na długą firankę – idealna opcja do salonu i sypialni!

To prawda, że zarówno w sypialni, jak i w salonach, najczęściej dobiera się nowoczesne, gładkie modele firanek wykonane z lekkich materiałów. Taka firanka wygląda dość neutralnie, a także bez problemu wkomponowuje się w niemal każde wnętrze. Gładki materiał można zestawić z zasłonką do salonu, która ma mocniejsze wzory. Biel firanki i kolorystyczny akcent zasłonki stworzą udany duet.

Długa firanka oprócz walorów dekoracyjnych, spełnia także praktyczne zadanie. Przede wszystkim wpływa na to, że pomieszczenie nabiera odpowiednich proporcji. Wydaje się stosunkowo wyższe, niż jest w rzeczywistości. To ważne szczególnie w przypadku aranżacji mieszkań w bloku, gdzie bardzo często brakuje kilku centymetrów wysokości, by pomieszczenie było odpowiednio przestronne!

Długie firanki do salonu uchodzą ponadto za dużo bardziej eleganckie, to dlatego tak często dobieramy je do nowoczesnych aranżacji. Jeśli Twój salon jest urządzony w industrialnej odsłonie to dobierz do niego firanę białą oraz szarą zasłonę – zobaczysz, jak ten zestaw odmieni Twoje mało wystawne wnętrze. Po dostępne możliwości sięgnij na: alena-firany.pl

Krótkie firanki – kiedy się sprawdzą? Do jakiego pomieszczenia wybierać?

To opcja idealna do salonów z balkonem lub do kuchni. Krótką firanką dużo łatwiej jest manewrować, ale także nie zasłania ona całego okna. W kuchni ta opcja sprawi, że nie ograniczymy sobie ilości wpływającego światła do wnętrza, zaś w salonie z balkonem nie ograniczy możliwości swobodnego wychodzenia na zewnątrz.

Krótkie firanki lepiej pozostawić bez bocznych zasłon, a jeśli już to dobrać materiał o długości sięgającej bezpośrednio do podłoża. Taki zestaw będzie wyglądał dużo lepiej niż wersja krótka firanka i krótka zasłonka.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas wyboru firanek do salonu? Pamiętajmy o wyborze najlepszej dla nas opcji zawieszania materiału. Dobrze sprawdzą się tutaj szelki, ale równie dobrze i przelotki. I jedna i druga opcja pozwala na ładne zaprezentowanie firanki, odpowiedni umarszczenie oraz możliwie szybkie zdjęcie materiału z karnisza.

Nie wiesz, którą firankę wybrać? Pamiętaj, że im gładszy materiał, tym więcej możliwości aranżacji i większa uniwersalność, a także bezpieczeństwo zawsze udanej dekoracji okna.

Podobne wpisy

3 thoughts on “Sprawdzone sposoby na firany w domu – praktyczne wskazówki jak je wybrać

  1. Dla mnie firanki w ogóle są niefunkcjonalne. Brudzą się, są siedliskiem kurzu i nie ma potem komu tego prać. Więc ja firankom mówię zdecydowane nie!

  2. Od siebie dodam, że można zrobić ciekawą aranżację z firan wykorzystując kokardy, albo po prostu związać firanę w połowie i uformować w kok.

  3. A tam firanki, ja za zasłony mam obrusy z ikei bo były w piękny motyw roślinny XD polecam, nawet zaoszczędziłam 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *