Przebywanie długo w domu nie jest korzystne dla nikogo, ale zdarzają się takie sytuacje, że jest to konieczne, np. stan epidemii w kraju. Szczególnie ciężko znoszą to dzieci, które są przyzwyczajone do aktywności, nie potrafią usiedzieć na miejscu, trudno im się skupić. W takim przypadku należy zadbać o to, by ich pokój był urządzony jak najbardziej funkcjonalnie. Co zmienić i usprawnić w przestrzeni, w której dziecko uczy się, bawi i odpoczywa?
Jak urządzić pokój dziecka na czas epidemii?
Panująca na całym świecie pandemia to stan, kiedy po prostu trzeba zostać w domu dla własnego bezpieczeństwa. Naukę i pracę przenosi się wtedy do domów i dla wielu osób zaczynają się problemy. Przebywanie w mieszkaniu może przysporzyć kłopotów, zwłaszcza dzieciom. Warto zadbać o to, by ich pokój był urządzony tak, żeby chciały w nim przebywać, szczególnie w tak wyjątkowym czasie.
Biorąc pod uwagę to, że dziecko większość doby będzie przebywało w swoim pokoju, należy przearanżować go tak, by był on jak najbardziej funkcjonalny. Konieczne jest wyznaczenie stref, które będą przeznaczone do konkretnej aktywności. Chodzi o przestrzeń do nauki, zabawy i odpoczynku. Na co zwrócić przy tym uwagę?
Strefa do nauki – o co zadbać?
W pokoju dziecka bardzo ważna jest przestrzeń do nauki, szczególnie gdy ta ma być prowadzona zdalnie, czyli online. Biurko powinno być duże, aby mieścił się na nim zarówno komputer, jak i książki oraz zeszyty. Zadbać należy też o miejsce, w którym ono stoi. Nie może być za nim okna, aby dziecku nie odbijało się ono w monitorze, ponieważ to utrudni mu naukę i kontakt z nauczycielem. Warto przy tym zadbać o wygodne, ergonomiczne krzesło. Jeśli do tej pory dziecko korzystało z fotela biurowego sporadycznie, jedynie do odrabiania lekcji, teraz warto zamówić takie z regulowanym siedziskiem, oparciem, zagłówkiem i podłokietnikami, ponieważ więcej czasu trzeba będzie z niego korzystać.
Strefa do zabawy – o czym pamiętać?
Strefa zabawy to najprzyjemniejsze miejsce w pokoju każdego dziecka. Trudno jest jednak utrzymać porządek tam, gdzie maluch ma mnóstwo zabawek, akcesoriów do malowania, składania itp. W przypadku tej strefy niezbędne jest zadbanie o właściwą organizację. Dziecko nauczy się przy tym utrzymania porządku. Pomocne w tym będą skrzynie na zabawki, pudełka, pufy ze schowkiem. Cokolwiek, gdzie dzieci będą mogły włożyć swoje akcesoria po zabawie. Czysty i posprzątany pokój sprawia, że każdy chętniej chce w nim przebywać.
Strefa do wypoczynku – co zmienić?
W strefie relaksu zmienić można niewiele. Powinna być ona dobrze rozplanowana jeszcze na etapie aranżacji. Najlepiej by było to wygodne łóżko, które rośnie razem z dzieckiem i fotel, na którym maluch może odpocząć w ciągu dnia. Ważne jest jednak, by tak jak w strefie zabawy, zachować tu porządek. Chodzi o pewną regularność, czystość, ale i możliwość skupienia. Należy więc każdego ranka ścielić łóżko, nie zostawiać go ot tak. Dzięki temu zostanie zachowany porządek, a dziecko będzie miało lepsze warunki do nauki. Warto też pamiętać o regularnej zmianie pościeli i używaniu narzuty, jeśli łóżko nie jest składane i jeśli nie ma ono schowka.
Miałam ten problem na początku pandemii, jak trafiłam na prawie miesięczną kwarantannę. Myślałam, że mi odbije po prostu! Zamówiłam mnóstwo kwiatów, a potem malowaliśmy każdą ścianę na inny kolor. I jakoś się to przeszło…
Pokój dziecka powinien być zawsze dobrze przemyślany i zorganizowany, a nie tylko na czas pandemii czy zamknięcia w domu. Przecież ważne jest żeby dziecko miało miejsce i na naukę, odpoczynek czy zabawe…