Jakie łóżka dla dzieci wybrać kiedy urządzamy pokój dla rodzeństwa?

Pokój dziecka z dwoma łóżkami

Rodziców posiadających dwójkę dzieci, a czasem i więcej, dotyka często spotykany dylemat – jak urządzić pokój dla rodzeństwa, gdy nie ma możliwości rozlokowania ich po innych pomieszczeniach? To spory problem, zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań, w których rodzeństwo często dzieli ten sam pokój – bawią się, uczą i śpią. Jak w takim przypadku zmieścić łóżka? Co wziąć pod uwagę przy urządzeniu wnętrza dla dzieci?

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa może wydać się trudne, zwłaszcza w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu, gdzie aranżacja wymaga prawdziwego gimnastykowania. W takich przypadkach liczy się każdy metr, a praktyczność będzie tutaj pojęciem najczęściej wymienianym.

W przypadku dzieci istotne będzie odpowiednie zorganizowanie przestrzeni, która sprawdzi się w trzech najistotniejszych trybach ich życia – zabawy, nauki oraz wypoczynku. W tym ostatnim przypadku może pojawić się spory problem, bo jak wiadomo – łóżka zajmują dość sporo miejsca. Jest na to jednak rada, a wiele interesujących podpowiedzi można znaleźć w sieci.

Jakie łóżko dla rodzeństwa?

Rodzeństwo w jednym pokoju może być przepisem na aranżacyjną katastrofę lub na niezwykle funkcjonalne wnętrze, które spodoba się każdemu i aż będzie chciało się w nim przebywać. Wiele będzie zależało przede wszystkim od rozlokowania łóżek, które w znacznym stopniu determinują wystrój oraz rozmieszczenie innych mebli.

Na rynku można znaleźć kilka praktycznych rozwiązań, w zależności od potrzeb i możliwości. Łóżka dla dzieci, które wpasują się w pokój dla rodzeństwa to łóżka piętrowe i łóżka podwójne (kupisz np. na meblobranie.pl), a czasem nawet potrójne, które także można spotkać. Jeżeli pokój jest wystarczająco duży, można rzecz jasna pomyśleć o klasycznych pojedynczych parterowych meblach.

Łóżka piętrowe dla rodzeństwa

W przypadku pomieszczeń o niezbyt dużym metrażu, ciekawym i często wybieranym rozwiązaniem są łóżka piętrowe, które zaliczają się już do klasyków. Zamiast dwóch mebli obok siebie, co zajmuje większą przestrzeń, miejsca do spania znajdują się jedno nad drugim.

Kto w dzieciństwie nie chciał spać na górze? Kto robił forty z koców i poduszek, będąc na parterze? Zajmują one tyle miejsca co łóżko pojedyncze, w czym nie przeszkadza także drabinka, po której wchodzi się na piętro. Oczywiście na rynku można znaleźć także takie ze schodkami, jednak to rozwiązanie jest dedykowanie do nieco większych pomieszczeń. Często dodatkowo pod łóżkiem umieszczana jest także wysuwana szuflada, która może pełnić rolę schowka na pościel lub zabawki.

Łóżka podwójne i potrójne dla rodzeństwa

Ciekawym rozwiązaniem, choć może nieco mniej popularnym są łóżka parterowe podwójne. Mamy tutaj do czynienia z klasycznym miejscem do spania, które jest wyposażone w dodatkową wysuwaną szufladę z materacem. W ten sposób za dnia jest więcej przestrzeni, jako że można ją schować, a na noc wysuwana jest do spania. Na tej samej zasadzie działają łóżka potrójne, które są połączeniem mebla piętrowego, z dodatkową wysuwaną szufladą z materacem. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie miejsca do spania nawet trójce dzieci i to przy minimalnym wykorzystaniu przestrzeni.

Pojedyncze łóżka parterowe dla rodzeństwa

Klasyczne rozwiązanie rzadko kiedy sprawdza się w niewielkich mieszkaniach, jako że rozlokowanie dwóch łóżek zajmuje sporo miejsca, nie pozostawiając wiele wolnej przestrzeni na inne meble i wyposażenie. Oczywiście jak pokój dzieci jest tym większym, nie ma problemu. Innym rozwiązaniem może być także wybór kanap rozkładanych. Złożone wyglądają jak zwykłe fotele, na których można usiąść, rozłożone zmieniają się w wygodne łóżka do spania.

Podobne wpisy

3 thoughts on “Jakie łóżka dla dzieci wybrać kiedy urządzamy pokój dla rodzeństwa?

  1. Nie jestem przekonana co do piętrowych łóżek… Zaraz byłaby wojna, które dziecko będzie spało na górze, a które na dole… Zazwyczaj na górze jest więcej prywatności — stąd ta wojna… W dodatku boje się, że dziecko spadnie i zrobi sobie krzywdę.

  2. Takie podwójne i potrójne łózka też nie są dobre, bardzo odzierają z intymności. Nie ma co kombinować i trzeba jakoś klasyczne pojedyncze łóżka zaaranżować i tyle.

  3. My naszym dzieciom zrobiliśmy antresol w pokoju i teraz każde dziecko ma łóżko na górze i przestrzeń do zabawy na dole, uniknęliśmy walk o to gdzie kto śpi, chłopcy są zadowoleni 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *