Jak dobrać lampę do pokoju dziecka?

Lampki w pokoju

Kolory ścian, mebelki, dodatki – o tym wszystkim należy pamiętać, aranżując pokój dziecka. Ale czy to koniec? Nie! Jest jeszcze oświetlenie. Jak je dobrać, aby było wystarczające? Podpowiadamy.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym – o czym pamiętać?

Zaraz omówimy poszczególne typy lamp i wskażemy, czym się kierować podczas ich wyboru, ale najpierw kilka informacji ogólnych. Pierwsza z nich jest mało pocieszająca – jedna lampa nie wystarczy. Czasami nawet dwie lub trzy to nadal będzie za mało. Dlatego nie łudź się, że z następnych propozycji wystarczy wybrać tylko jedną – konieczne jest stworzenie wielu tzw. scen świetlnych.

W pokoju niemowlaka ważne jest, aby eliminować efekt olśnienia. Maluszek, który znajduje się stale w pozycji leżącej, patrzy w górę – to proste. Ale już często zapomina się, że może patrzeć prosto w lampę. Jak tego uniknąć? Powinna mieć ona przysłony rozpraszające emitowane światło.

To, co jeszcze jest ważne, to kwestie związane z bezpieczeństwem. Dlatego obowiązkowym wyborem są żarówki LED, które nie nagrzewają się. Efekt? Ciekawski maluch nie sparzy się, dotykając ich.

Ciekawym rozwiązaniem są oprawy oświetleniowe z funkcją ściemniania, które choć droższe, są bardziej funkcjonalne i eliminują koszty związane z zakupem specyficznego typu lamp.

A skoro już to wszystko wiesz, możemy przejść do konkretów.

Lampy sufitowe

Lampy sufitowe można z grubsza podzielić na dwa typy – oprawy wpuszczane w sufit lub lampy wiszące. Co jest lepszym rozwiązaniem? To zależy.

Oprawy sufitowe rzadko kiedy stosuje się w pojedynkę – zwykle montuje się co najmniej trzy, cztery, uzyskując tym samym równomierny efekt oświetlenia. Co więcej, mogą być możliwość regulowania kierunku padania światła. Są więc praktyczne. Lecz… mało atrakcyjne z punktu widzenia dziecka.

Za to lampy wiszące! Jest tyle kształtów, rozwiązań – lampy w postaci słodkich różowych kokard, baloników, a nawet dźwigu! Wybór może zdumiewać. I my jesteśmy skłonni polecać bardziej to rozwiązanie, tylko z jednym „ale”. Lampa wisząca może być wystarczająca w małym pokoju. Jeśli natomiast jest on większych rozmiarów, trzeba będzie zwrócić baczniejszą uwagę na oświetlenie uzupełniające.

Lampy na biurko

W pokoju przedszkolaka czy ucznia obowiązkowe są lampy na biurko. Powinny być mobilne (a więc kinkiety nie będą zbyt dobrym pomysłem), a także posiadać regulowane ramię, by móc dopasowywać je do charakteru prac.

W przypadku tego rodzaju oświetlenia bardzo ważne jest, z której strony pada światło. Jeśli dziecko jest praworęczne, lampkę należy umieścić z lewej strony. I analogicznie, gdy jest leworęczne – z prawej. Dzięki temu nie będzie tworzyć się cień podczas pisania, czytania.

Kinkiety

Kinkiety często sprawdzają się w pokoju dziecięcym, zwłaszcza gdy rodzice lub sam maluch, czytają przed snem. Wtedy nie trzeba załączać zbyt mocnego, górnego światła, ani też tego przy biurku, które może być niewystarczające. Można je także umieścić w strefie zabawy – wtedy rodzice zyskają pewność, że nie zostanie przewrócone podczas szaleńczych gonitw.

Lampki nocne

Lampki nocne emitują delikatne, rozproszone światło. Ich najważniejszą funkcją jest przeganianie złych stworów, montuje się je więc z myślą o najmłodszych, którzy boją się spać w ciemnym pokoju. Nie muszą być przymocowane do ściany, dostępne są też przenośne lampki nocne, które można postawić blisko łóżka. Wtedy przekształcenie pokoju kilkulatka w „dorosłego” nie będzie wiązać się z zaawansowanymi pracami.

Lampy podłogowe

Dla porządku wspominamy też o lampach podłogowych, choć nie polecamy ich zakupu do pokoju dziecięcego. Dlaczego? To proste! Chociaż zwykle są stabilne i wytrzymałe, to jednak istnieje ryzyko, że szalona zabawa skończy się dla nich tragicznie. Lub dla maluchów, które się o nią potkną, zahaczą etc.

Podobne wpisy

2 thoughts on “Jak dobrać lampę do pokoju dziecka?

  1. Ja nie przepadam za oświetleniem sufitowym, wolę ciepłe ścienne lampki, które bardziej nadają półmrok. Moim zdaniem w takim oświetleniu łatwiej się wyciszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *