O tym, że meble dla dzieci powinny być bezpieczne, praktyczne i po prostu ładne, wie chyba każdy. Często jednak trudno to przełożyć na odpowiednie wybory podczas aranżacji pokoju dziecięcego. Dlatego przedstawiamy 3 zasady, którymi warto się kierować podczas zakupu mebli dla dzieci.
1. Bezpieczne meble dla dzieci
Najpierw omówimy, co tak właściwie kryje się pod terminem bezpieczne meble dla dzieci. Zacznijmy od tego, że najlepiej byłoby wybierać komody, regały czy łóżka wykonane z naturalnego drewna. Jeśli są dodatkowo pomalowane/polakierowane, trzeba zweryfikować, czy powłoka jest z ekologicznych materiałów, ma odpowiednie atesty, które gwarantują, że nie będą się z niej ulatniać żadne szkodliwe substancje. Tu przy okazji podpowiemy, że wprowadzając w życie projekt aranżacji pokoju dziecięcego, aspekt ten należy uwzględnić również podczas zakupu farb do ścian.
Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać, to stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Meble dziecięce, niezależnie od rodzaju, muszą być trwałe, solidne. Nie mogą się chybotać przy jakimkolwiek dotknięciu, konieczne jest zminimalizowanie ryzyka ich przewrócenia się. Często istnieje też możliwość dodatkowego przymocowania mebli do ścian, robi się to przy pomocy specjalnych zabezpieczeń, które znajdują się w zestawie lub należy dokupić je oddzielnie.
I dopiero na końcu można przejść do ostatniego aspektu, czyli sposób wykończenia. Meble w pokoju dziecięcym nie mogą mieć ostrych kantów, muszą być delikatnie zaokrąglone. Jeśli dziecko jest wyjątkowo aktywne, warto pomyśleć o frezowanych uchwytach, zamiast klasycznych. Plusem tego rozwiązania jest również to, że wygląda bardzo nowocześnie.
2. Funkcjonalne meble do pokoju dziecięcego
Meble, które spełniają wszystkie powyższe zasady, zwykle nie należą do najtańszych. Dlatego dobrze byłoby, aby przy okazji były też funkcjonalne. Chodzi o to, aby był to wydatek na lata, a nie na rok czy dwa.
I tu z gotowymi rozwiązaniami przychodzą producenci mebli dziecięcych, którzy projektują takie konstrukcje, które „rosną” razem z dzieckiem. Co to oznacza? Możliwa jest regulacja ich wysokości, co często stosuje się w przypadku krzeseł i stolików/biurek. Również i łóżka można poszerzać i wydłużać w razie potrzeby.
Ciekawym rozwiązaniem jest łóżko niemowlęce, które z czasem się składa, aż do uzyskania „klasycznego” łóżeczka czy komoda z przewijakiem, który w prosty sposób można wymontować, uzyskując zwykły model.
Przy okazji nie warto zapominać o tym, że zwykle najbardziej praktyczne meble to te, które wyposażone są w różne szufladki, półki, ułatwiające przechowywanie.
3. Estetyka mebli dziecięcych
Estetyka mebli dziecięcych wiąże się tak naprawdę z funkcjonalnością. Dlaczego? Ponieważ jeśli wybierzesz mebelki z dziecięcymi zdobieniami lub inspirowane różnymi bajkami, to maluch szybko z nich wyrośnie. Wtedy może pojawić się bunt, że pokój jest zbyt „dziecięcy”. I choć dorosłych taka postawa u najmłodszych może bawić, nie warto tego lekceważyć.
Dlatego coraz częściej zaleca się, aby wybierać meble o prostym, minimalistycznym designie, w stonowanych kolorach. Króluje biel, szarość oraz typowe dla stylu skandynawskiego połączenie bieli z drewnem. Taka „baza” jest z jednej strony estetyczna, nowoczesna, a z drugiej uniwersalna. Natomiast zmieniając dodatki, można sprawić, że pokój „rośnie” razem ze swoim mieszkańcem, dopasowuje się do jego aktualnych upodobań. Wtedy i rodzice są zadowoleni, bo remont pokoju dziecięcego nie rujnuje ich budżetu, a i potrzeby dzieci są zaspokojone.