Jak pomalować pokój dziecka, jakie kolory na ścianach w pokoju dziecięcym?

Kolory w dziecięcym pokoju stanowią ważny element wystroju. Powinien być dostosowany nie tylko do wyposażenia, dodatków, ale przede wszystkim do charakteru, wieku i upodobań malucha. O tym, jak pomalować pokój dziecka i jakie kolory będą w tym wypadku najlepsze, powiemy w poniższym artykule.

Jak pomalować pokój dziecka?

Pokój malucha to jego królestwo i azyl. Piękny, wygodny i przede wszystkim bezpieczny. Powinien również stwarzać kreatywne rozwiązania i pobudzać dziecięcą wyobraźnię. Kolor ścian odgrywa tu znaczącą rolę, gdyż ma on bezpośredni wpływ na samopoczucie. Wybierając określony kolor, najpierw należy zwrócić uwagę na parametry farby. Do dziecięcego pokoju najlepiej wybierać te wysokiej jakości i aby były zmywalne oraz plamoodporne. Kto jak kto, ale dzieci są niesforne i wystarczy chwila, aby złapały za pisaki i zaczęły tworzyć na ścianach własne malunki. Nie ma w tym niczego złego, co więcej można je zostawić, aby dziecko mogło podziwiać swoje dzieło. Jednak z czasem znudzi mu się i wtedy bez trudu będzie można usunąć malowidła, dając tym samym miejsce na kolejne artystyczne popisy.

Ściany nie muszą być malowane w jednolitym kolorze. Można postawić na subtelne pasy, grochy lub popuścić wodzę wyobraźni i kreatywnych eksperymentów malując na ścianie góry albo las.

Pokój dla małego dziecka

Jakie kolory do pokoju dziecięcego?

Na pierwszym miejscu należy wymienić zieleń, ponieważ działa kojąco i uspokaja. Zatem jeśli dziecko ma problemy z zasypianiem, to ta barwa skutecznie go zrelaksuje i pozwoli zasnąć. Kilkuletniemu dziecku można pomalować pokój, mieszając pastelową zieleń z odcieniem mięty, natomiast starszemu zdecydowanie bardziej będą odpowiadać żywe, nasycone kolory, które dodają pozytywnej energii i wprawiają w dobry nastrój. Zieleń świetnie współgra z innymi kolorami jak biel, żółty, błękitny oraz szary.

Mówi się, że szarość jest nudna i bez wyrazu jednak okraszona wyrazistymi akcentami nie jest już tak banalna i pospolita. Pięknie komponuje się z żółtymi, niebieskimi, czerwonymi czy różowymi kolorami. Można zatem użyć szablonu z dowolnie wybranym wzorem i rozweselić pokój żywymi odcieniami. Szary jest bardzo uniwersalnym kolorem i bez większego problemu można dopasowywać do niego poszczególne elementy wyposażenia.

Kolor niebieski wycisza i wprowadza w pogodny nastrój. Ponadto pobudza kreatywność i ma znaczący wpływ na rozwój umysłu dziecka. Pięknie wygląda w połączeniu z białymi, kremowymi i czerwonymi akcentami, a najlepiej wypada jako tło dla stylu marynistycznego. Gdy dołączyć do tego koła ratunkowe, figurki ze statkami, latarniami morskimi czy motywami kotwicy lub z rybkami, to efekt może być piękniejszy, niż się wydaje. W tak urządzonym pokoju dziecko chętnie będzie spędzało czas i czuło się w nim bezpiecznie. Najważniejsze, aby wszystkie elementy odpowiadały jego upodobaniom i cechom charakteru.

Podobne wpisy

2 thoughts on “Jak pomalować pokój dziecka, jakie kolory na ścianach w pokoju dziecięcym?

  1. Zgadzam się z tym, że łagodne kolory uspokajają dzieci i działają na nie kojąco, pewne zastrzeżenia mam tylko co do tych bardziej energetycznych barw. Warto w tym przypadku kierować się temperamentem i charakterem dziecka, jeśli jest ono bardzo żywiołowe, to lepiej nie „podkręcać” go jeszcze bardziej pomarańczowymi albo czerwonymi ścianami.

  2. Moim zdaniem w pokoju malucha najlepiej sprawdzi się biel. Jest bardzo uniwersalna, można do niej dopasować wiele dodatków, mebli. No i rzadko się nudzi, tak jak inne kolory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *