Jak nawilżyć pokój dziecka, jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecięcym?

nawilżacz powietrza

Dla każdego rodzica prawidłowy rozwój i komfort jego dziecka jest najważniejszy. Warto wiedzieć, że jednym z kluczowych elementów mających wpływ na zdrowie i samopoczucie malucha jest właściwa wilgotność w pokoju dziecięcym. Jest to pomieszczenie, w którym spędza on bardzo wiele czasu: bawiąc się, ucząc się, czy śpiąc.

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w dziecięcym pokoju?

Specjaliści uważają, że najkorzystniejsza dla zdrowia zarówno dzieci, jak i dorosłych jest wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Jest ona bezpieczna zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i mebli czy sprzętów domowych. Warto zaznaczyć, że o właściwym stopniu nawilżenia w dziecięcym pokoiku warto zadbać zwłaszcza jesienią oraz zimą, ponieważ ogrzewanie pomieszczenia wpływa na spadek wilgotności powietrza. Czasem może osiągnąć ona stopień 20% co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia maluszka.

Istotne jest także, aby pokój dziecięcy był regularnie wietrzony, a temperatura w nim nie przekraczała 20°C.

Jak wybrać nawilżacz do dziecięcego pokoju? Czy jest konieczny?

Najlepszym sposobem na zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności w pokoju dziecka będzie nawilżacz powietrza. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego sprzętu:

  • nawilżacze parowe,
  • nawilżacze ultradźwiękowe,
  • nawilżacze ewaporacyjne (niektóre modele bywają głośne, dlatego nie zawsze stanowią idealne rozwiązanie do pokoju dziecka),
  • nawilżacze tradycyjne.

Decydując się na nawilżacz do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na pojemność oraz wydajność sprzętu. Niezwykle przydatnymi funkcjami są: higrometr, który pozwala na określenie poziomu wilgotności powietrza oraz filtry HEPA oczyszczające powietrze z kurzu i alergenów. Wielu rodziców chwali sobie także dodatkowe funkcje posiadane przez niektóre modele – nocny tryb pracy oraz jonizację powietrza.

Gdy nie możesz pozwolić sobie na zakup nawilżacza powietrza, warto wspomóc się domowymi sposobami. W tym celu wykorzystuje się mokry ręcznik położony na włączonym kaloryferze lub umieszcza się w pomieszczeniu rośliny doniczkowe. Uważamy jednak, że jest to tymczasowe rozwiązanie. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się profesjonalny nawilżacz, który pozwoli na kontrolę poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Skutki zbyt niskiego poziomu wilgotności w pokoju dziecka

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, bardzo często dochodzi do przesuszenia powietrza w pokoju dziecka. Ma to miejsce zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jedynym z najczęściej spotykanych skutków takiej sytuacji jest nadmieniane przesuszenie śluzówki dróg oddechowych. W efekcie staje się ona narażona na podrażnienia oraz nie spełnia prawidłowo swoich funkcji. Dziecku może dokuczać pieczenie i drapanie w gardle, a także suchy kaszel. Ponadto na skutek niewłaściwej pracy śluzówki do organizmu dziecka wraz z powietrzem może trafiać więcej wirusów i bakterii, co narazi je na infekcje. Pojawić mogą się także uciążliwe bóle głowy.

+

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *