Jak nawilżyć pokój dziecka, jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecięcym?

nawilżacz powietrza

Dla każdego rodzica prawidłowy rozwój i komfort jego dziecka jest najważniejszy. Warto wiedzieć, że jednym z kluczowych elementów mających wpływ na zdrowie i samopoczucie malucha jest właściwa wilgotność w pokoju dziecięcym. Jest to pomieszczenie, w którym spędza on bardzo wiele czasu: bawiąc się, ucząc się, czy śpiąc.

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w dziecięcym pokoju?

Specjaliści uważają, że najkorzystniejsza dla zdrowia zarówno dzieci, jak i dorosłych jest wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Jest ona bezpieczna zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i mebli czy sprzętów domowych. Warto zaznaczyć, że o właściwym stopniu nawilżenia w dziecięcym pokoiku warto zadbać zwłaszcza jesienią oraz zimą, ponieważ ogrzewanie pomieszczenia wpływa na spadek wilgotności powietrza. Czasem może osiągnąć ona stopień 20% co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia maluszka.

Istotne jest także, aby pokój dziecięcy był regularnie wietrzony, a temperatura w nim nie przekraczała 20°C.

Jak wybrać nawilżacz do dziecięcego pokoju? Czy jest konieczny?

Najlepszym sposobem na zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności w pokoju dziecka będzie nawilżacz powietrza. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego sprzętu:

  • nawilżacze parowe,
  • nawilżacze ultradźwiękowe,
  • nawilżacze ewaporacyjne (niektóre modele bywają głośne, dlatego nie zawsze stanowią idealne rozwiązanie do pokoju dziecka),
  • nawilżacze tradycyjne.

Decydując się na nawilżacz do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na pojemność oraz wydajność sprzętu. Niezwykle przydatnymi funkcjami są: higrometr, który pozwala na określenie poziomu wilgotności powietrza oraz filtry HEPA oczyszczające powietrze z kurzu i alergenów. Wielu rodziców chwali sobie także dodatkowe funkcje posiadane przez niektóre modele – nocny tryb pracy oraz jonizację powietrza.

Gdy nie możesz pozwolić sobie na zakup nawilżacza powietrza, warto wspomóc się domowymi sposobami. W tym celu wykorzystuje się mokry ręcznik położony na włączonym kaloryferze lub umieszcza się w pomieszczeniu rośliny doniczkowe. Uważamy jednak, że jest to tymczasowe rozwiązanie. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się profesjonalny nawilżacz, który pozwoli na kontrolę poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Skutki zbyt niskiego poziomu wilgotności w pokoju dziecka

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, bardzo często dochodzi do przesuszenia powietrza w pokoju dziecka. Ma to miejsce zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jedynym z najczęściej spotykanych skutków takiej sytuacji jest nadmieniane przesuszenie śluzówki dróg oddechowych. W efekcie staje się ona narażona na podrażnienia oraz nie spełnia prawidłowo swoich funkcji. Dziecku może dokuczać pieczenie i drapanie w gardle, a także suchy kaszel. Ponadto na skutek niewłaściwej pracy śluzówki do organizmu dziecka wraz z powietrzem może trafiać więcej wirusów i bakterii, co narazi je na infekcje. Pojawić mogą się także uciążliwe bóle głowy.

+

Podobne wpisy

3 thoughts on “Jak nawilżyć pokój dziecka, jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecięcym?

  1. Przez długi czas uważałam nawilżacz powietrza jako zbędną fanaberię, dopiero wizyta koleżanki, która ma to cacko, otworzyła mi oczy. Chyba zdecyduję się na model ultradźwiękowy, wydaje mi się najbardziej funkcjonalny i najbezpieczniejszy przy dziecku 😘

  2. Mam wrażenie, że wiele osób przesadza z tym nawilżaniem i w efekcie mają problem z grzybem.Do wszystkiego trzeba podejść rozsądnie.

  3. No tak, grzyb to spory problem przy nawilżaniu, czyli oprócz nawilżania potrzebujemy też dobrego suszenia?:o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *