Mieszkania w blokach zazwyczaj wiążą się z niewielkim metrażem, a co za tym idzie, ograniczoną przestrzenią możliwą do wykorzystania. Może być to problematyczne, zwłaszcza gdy chcemy przygotować pokój dla dziecka i jednocześnie umieścić w nim wszystko, co potrzebne. Jeszcze trudniej jest, gdy dzieci jest więcej i siłą rzeczy nie mamy zbyt wielu opcji do wyboru. Jak sobie z tym poradzić i urządzić wygodny pokój dla malucha mieszkając w bloku?
- Jaki pokój wybrać dla dziecka, mieszkając w bloku?
- Pokój dziecka – jakie spełnia funkcje?
- Jak urządzić sypialnie dla dziecka?
- Kącik do zabawy w pokoju dziecka
- Jak przygotować pokój dziecka do nauki?
- Na co zwracać uwagę, urządzając pokój dla dziecka w bloku?
Jaki pokój wybrać dla dziecka, mieszkając w bloku?
Wybór pomieszczenia, które zaadaptuje się na pokój dla dziecka, będzie zależał przede wszystkim od tego, jakie ma się możliwości – jak duże jest mieszkanie i ile ma się pokoi. Zazwyczaj wybór wielki nie jest, ale nawet wówczas najczęściej chcemy dać dziecku największe pomieszczenie, by mogło ono w nim wygodnie się bawić, uczyć i wypoczywać. Należy jednak pamiętać o tym, że dziecko zazwyczaj nie ogranicza się wyłącznie do swojego pokoju, a całe mieszkanie jest dla niego placem zabaw. Wybierajmy więc rozsądnie, biorąc pod uwagę nie tylko wygodę pociechy, ale i własną.
Pokój dziecka – jakie spełnia funkcje?
Zanim zabierzemy się za zaaranżowanie pokoju dziecka, warto przemyśleć to, jakie funkcje ma spełniać to pomieszczenie. To pozwoli na zweryfikowanie tego, co będzie potrzebne oraz da możliwość na zaplanowanie odpowiedniego umieszczenia wszystkich mebli i niezbędnych akcesoriów. Warto pamiętać, że pokój dziecka to jednocześnie sypialnia, bawialnia oraz miejsce do nauki.
Jak urządzić sypialnie dla dziecka?
Po pierwsze więc pokój dziecka to jego sypialnia – konieczne będzie więc zadbanie o to, by maluch mógł w nim spokojnie się wyciszyć oraz odpocząć. Istotne będzie więc odpowiednie umiejscowienie łóżka tak, by nie przeszkadzało to w relaksie i by nie było zbyt blisko wejścia ani zbyt blisko okna. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca, bo czasem wielkiego wyboru i tak nie ma.
Kącik do zabawy w pokoju dziecka
Po drugie, pokój dziecka to także miejsce do zabawy. Jeżeli jest taka możliwość, może wydzielić specjalną przestrzeń do zabaw, jeżeli nie, warto zadbać o to, by było wystarczająco dużo miejsca na podłodze, by maluch mógł swobodnie z niego korzystać. W ten sposób będzie mógł rozwinąć swoją zabawę na większej przestrzeni niezależnie od tego czy układa klocki, czy postanawia tańczyć i skakać.
Jak przygotować pokój dziecka do nauki?
Kolejna rzecz, czyli trzecia funkcja, to także nauka. Gdy dziecko podrośnie i pójdzie do szkoły, musi mieć właściwe warunki do tego, by mogło się uczyć – biurko, regały na książki i możliwość przechowywania artykułów szkolnych i pomocy naukowych będzie tutaj podstawą. W ten sposób wszystko będzie pod ręką, a uczeń uzyska możliwość spokojnego skupienia się na poszerzeniu swojej wiedzy i odrabianiu lekcji. Biurko zresztą to często także miejsce zabaw, musi być więc wystarczająco duże, by była możliwość rozłożenia się oraz umieszczenia na przykład komputera.
Dodatkowo pokój dziecka służy także do innych celów – tutaj dziecko rozwija swoje zainteresowania i przyjmuje koleżanki i kolegów. Należy więc zadbać o to, by pomieszczenie było urządzone ze smakiem, abstrahując już od kwestii utrzymywania porządku.
Na co zwracać uwagę, urządzając pokój dla dziecka w bloku?
Mieszkania w bloku najczęściej nie należą do dużych, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni oraz szukanie praktycznych rozwiązań. Można więc pomyśleć o meblach, które będą spełniać więcej niż jedną funkcję, dzięki czemu zaoszczędzi się miejsce. Wybierając na przykład piętrowe łóżka, możemy pomieścić więcej miejsca, ewentualnie zdecydować się na połączenie łóżka z biurkiem lub innymi szafkami. Stosując odpowiednią kombinację szafek, półek i regałów, będziemy w stanie pomieścić całe mnóstwo rzeczy, jednocześnie dając możliwość na zachowanie porządku.
Dobór stylu będzie z kolei zależał od naszego gustu oraz płci dzieci, przy czym mając chłopca i dziewczynkę, z pewnością będzie się szło w bardziej uniwersalne aranżacje, ewentualnie dzieląc pokój na pół. Urządzając pokój dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim praktyczność, w ten sposób możliwe jest właściwe zagospodarowanie nawet niewielkich przestrzeni.