Rodzaje dywanów. Jaki dywan do salonu, sypialni, a jaki do pokoju dziecięcego?

dywany zawinięte w rulony

Jak powinien wyglądać idealny dywan i czym kierować się podczas jego wybierania? Czy powinno stawiać się na design, czy na funkcjonalność? Z jakiego materiału powinien być zrobiony? Czy lepiej wybrać dywan o krótkim, czy długim włosiu? Na te oraz inne pytania związane z wyborem odpowiedniego dywanu znajdziesz poniżej.

Jaki dywan do salonu?

Dywan w salonie pełni zdecydowanie funkcję dekoracyjną. Musi w pełni odpowiadać stylowi, w jaki urządzony jest pokój dzienny i stanowić element scalający poszczególne elementy wystroju. Najczęściej dotyczy to kanapy, foteli oraz stolika. Aby móc osiągnąć taki efekt, najlepiej położyć go w samym środku względem całego kompletu. Dobrze postawić przy tym na jak największy rozmiar, gdyż zarówno kanapa, jak i fotele powinny w całości znaleźć się na obszarze dywanu. W salonie powinien znajdować się dywan elegancki, reprezentatywny oraz sprężysty. Nie ma tutaj żadnych barier w zakresie wzorów czy długości włosia. W tym zakresie należy się kierować rodzajem wykończenia, aranżacjami, w jakie musi odpowiednio wpasować się dywan oraz własnym gustem.

Jaki dywan do sypialni?

To pomieszczenie to miejsce wypoczynku i relaksu zatem dywan musi również spełniać te cechy. W tym zakresie najlepiej sprawdzają się dywany puszyste i miękkie, po których z przyjemnością chodzi się bosymi stopami. Bezpieczniej jest zdecydować się na jeden duży dywan umieszczony pod łóżkiem lub na dwa mniejsze znajdujące się po bokach łóżka. Dywan musi dawać poczucie komfortu i ciepła. Tutaj z pewnością sprawdzą się te typu shaggy, wełniane, akrylowe lub z włóknem typu fryz. Kolor lub ewentualny wzór musi współgrać z panującym wystrojem oraz znajdującymi się w sypialni dekoracjami. To samo dotyczy kształtu oraz intensywności kolorów. Nie mniej jednak dywan w takim pokoju jest zalecany dla zwiększenia komfortu oraz jako elementu sprzyjającemu zasypianie. A to, jakie kolory czy wzory temu sprzyjają, zależą już od indywidualnych preferencji.

Puszysty dywan w sypialni

Jaki dywan do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecięcy to przede wszystkim miejsce zabaw zatem najważniejsze cechy takiego dywanu to miękkość, odporność na zabrudzenia oraz łatwość w czyszczeniu. Wskazane jest również, aby był kolorowy, barwy intensywne, ciepły oraz miękki, ponieważ dzieci uwielbiają bawić się na podłodze. Warto zainwestować w wersje antyalergiczne. Nie poleca się kupowania dywanów o długim i gęstym włosiu do pokoju dla dziecka, ponieważ kurz wnika bardzo głęboko w takie włókna, co nie tylko jest trudne w czyszczeniu, co nie sprzyja zdrowiu malucha. Na taki dywan nie mogą sobie pozwolić zwłaszcza rodzice dziecka cierpiącego z powodu alergii. Niektórzy decydują się na dywan zajmujący całą powierzchnię pokoju, jednak taki na którym nie stoją żadne ciężkie meble, dużo łatwiej jest zwinąć, aby go wytrzepać czy uprać. Dywan powinien wprowadzać do pokoju malucha dużo radości, ciepła i w znaczący oraz zdecydowany sposób go urozmaicać.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *