Wybór łóżka dla dzieci nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób wybiera piętrowe łóżko, ponieważ jest to pewien rodzaj atrakcji dla pociech. Z kolei klasyczne łóżko może okazać się lepsze, gdy urosną. W tym artykule dowiesz się, czy lepiej wybrać klasyczne, czy piętrowe łóżko dla rodzeństwa oraz poznasz wady każdego z typów mebla.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka dla rodzeństwa?
Często w małych mieszkaniach pojawia się problem z wydzieleniem osobnych pomieszczeń dla rodzeństwa. Zazwyczaj wtedy rodzi się pytanie — jakie łóżko dla rodzeństwa wybrać, aby zajęło mało miejsca, ale było jednocześnie komfortowe dla użytkowników. Powinno być na tyle funkcjonalne, aby nie przeszkadzało przy zabawie i nauce w ciągu dnia oraz było wygodne do spania.
Jeśli zastanawiamy się, jakie łóżka dla dzieci wybrać, kiedy urządzamy pokój dla rodzeństwa, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek dzieci i to, jak spędzają czas. Jeżeli mają więcej niż osiem lat, należałoby wybrać taką opcję, która zapewni im wystarczająco dużo prywatności. Własna przestrzeń to istotna rzecz w przypadku dorastających dzieci. W takiej sytuacji lepiej nawet zrezygnować z dodatkowego miejsca na zabawę w pokoju na rzecz własnego łóżka. Gdy wybieramy meble do spania dla młodszych dzieci, można zdecydować się na wersję piętrową. Należy jedynie pamiętać, by dla malucha wysokość nie stanowiła zagrożenia.
Kolejną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest wielkość i kształt pokoju. W przypadku małych i niezbyt ustawnych pomieszczeń często lepiej wybrać piętrowe łóżko dla rodzeństwa, ponieważ nie zajmie tak dużej powierzchni, a pozwoli dzieciom wygodnie się wyspać. Jeżeli jednak pokój jest sporej wielkości, a jego kształt nie przeszkadza nam przy ustawianiu mebli, to można zdecydować się na klasyczne łóżka.
Klasyczne czy piętrowe łóżko dla rodzeństwa?
Oprócz czynników, takich jak wielkość, kształt pomieszczenia oraz wiek dziecka trzeba pamiętać, że decydujący głos przy wyborze klasycznego lub piętrowego łóżka dla rodzeństwa powinny mieć dzieci. Jeżeli żadne z nich nie będzie chciało wspinać się po drabince na górne legowisko, to kupno tego rodzaju mebla nie ma większego sensu.
Obydwa typy łóżek dla rodzeństwa mają swoje wady i zalety. Piętrowe może być niewygodne dla starszych dzieci, ze względu na konieczność wchodzenia na górną część po drabince, oraz niebezpieczne dla tych najmłodszych. Jednak ten rodzaj mebla może być również sporą atrakcją dla dzieci w wieku 5-10 lat. Łóżka klasyczne dla rodzeństwa to dobry wybór, kiedy każde z nich jest już wieku nastoletnim i ważniejsze od wchodzenia po drabince będzie wygoda.
Łóżko wysuwane dla rodzeństwa
Ciekawym pomysłem na łóżko dla rodzeństwa zajmujące mało miejsca, jest łóżko wysuwane. Jego konstrukcja charakteryzuje się tym, że posiada dużą wyciąganą szufladę, w której mieści się materac dla drugiej osoby. Dzięki temu można łatwo schować dodatkową część mebla, a złożony zajmuje powierzchnię pojedynczego łóżka.
Przy dwójce małych wariatów piętrowe łóżko to się aż prosi o jakiś wypadek…
Piętrowe łóżko to super opcja jak się ma mało miejsca w pokoju, są nawet takie podwójne, co mieszczą trzech dzieciaków. 😉 Ja osobiście jednak wolę antresolę niż piętrowe łóżko.
Moim zdaniem zamiast łóżka piętrowego dla dzieciaków to warto rozważyć całą antresolę 🙂