Odpowiedni dobór oświetlenia w pokoju dziecka ma niebagatelne znaczenie, nie tylko dla samej aranżacji, ale i wygody malucha. Trzeba wiedzieć jak je dobrać w taki sposób, by sprawdzało się na różnych etapach życia – od niemowlęctwa, po okres dojrzewania. Zanim więc kupimy lampy do pokoju malucha, zastanówmy się, na co zwrócić przy tym uwagę.
Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka?
Niezależnie od pomieszczenia, do którego wybiera się oświetlenie, należy pamiętać o tym, by je odpowiednio dostosować, zarówno do wielkości, potrzeb, jak i aranżacji. W przypadku dzieci należy z kolei wziąć pod uwagę ich wiek, a także formy aktywności. Nieco innego światła będą potrzebować niemowlęta i dzieci starsze, inne jest też potrzebne do nauki, a inne do zabawy i odpoczynku. Należy także wyróżnić dwa typy oświetlenia – główne oraz poboczne, wspomagające – jedno i drugie jest istotne.
Jakie oświetlenie do pokoju niemowlaka?
Wydawać by się mogło, że w przypadku niemowląt sprawa jest prosta – większość czasu śpią i właściwie ich aktywność jest ograniczona. Nie ma jednak nic bardziej mylnego, ponieważ trzeba uwzględnić fakt, iż niemowlęta mają jeszcze nie w pełni rozwinięty zmysł wzroku, więc silne odsłonięte światło zwyczajnie będzie im szkodzić i źle wpłynie na samopoczucie. Powinno się więc zadbać o to, by lampa sufitowa była osłonięta, z niewidocznym źródłem światła, a generowana jasność była stosunkowo słaba. Niemowlęta zdecydowanie lepiej czują się w delikatnym półmroku. Ewentualnie dla wzmocnienia oświetlenia w razie potrzeby można wspomagać się lampkami nocnymi oraz kinkietami.
Jakie oświetlenie do pokoju dziecka dla zabawy?
Nieco starsze dzieci, których aktywność jest już większa, z oczywistych względów potrzebują więcej światła, szczególnie gdy decydują się jeszcze na zabawy po zmroku. Najważniejsze będzie tutaj górne lampy – na rynku można znaleźć wiele ciekawych propozycji, które swoim kształtem i kolorem będą ładnie komponować się z aranżacją wnętrza. Można też dodatkowo zdecydować się na światła poboczne w formie lamp stojących czy kinkietów. Najlepiej by stosowane żarówki dawały światło neutralne, zbliżone do dziennego.
Jakie oświetlenie do pokoju ucznia?
Kolejnym ważnym źródłem światła, które jest szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku uczniów to lampki biurkowe, które dodatkowo wspomagają oświetlenie główne, dokładnie rozjaśniając blat biurka. Ważną zasadą jest to, by takie lampki zawsze stawiać tak, by padający cień nie zasłaniał widoku. W przypadku dzieci praworęcznych – po lewej stronie, a leworęcznych – po prawej.
W miarę możliwości światło może być też umiejscowione bezpośrednio nad samym blatem. I tutaj wybór lampek biurkowych może być podyktowany designem, ponieważ na rynku można znaleźć je w wielu ciekawych formach. Najlepszy zakres światła jest ten o zimnej barwie, ponieważ pozwala on na większe skupienie.
Jakie oświetlenie łóżka?
W wielu przypadkach bardzo przydatne jest także zastosowanie lampek nocnych przy łózkach. Dzięki temu dziecko może odpoczywać, czytać i zajmować się swoimi sprawami bezpośrednio w łóżku. Mogą to być lampki postawione na stoliku czy szafce lub też w formie kinkietów naściennych bezpośrednio nad łóżkiem. Czasem wybierane są także lampy podłogowe. Dla większej wygody i mniejszego obciążenia wzroku najlepiej będzie, jeżeli lampki takie będą zasilane żarówkami o mniejszej mocy i ciepłej barwie światła.
Jak dobrać bezpieczne oświetlenie do pokoju dziecka?
Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka, trzeba zadbać nie tylko o wygodę, ale i bezpieczeństwo malucha. Przede wszystkim lepiej dobierać oświetlenie LED – jest wydajniejsze i nie nagrzewa się tak jak standardowe żarówki. Po drugie, zwracajmy uwagę na barwę, jakie ma światło, w przypadku dzieci i ich wciąż rozwijającego się wzroku, najlepszym rozwiązaniem jest światło maksymalnie zbliżone do naturalnego, dodatkowo każdy tym ma inne działanie. Zimna barwa – pobudza, a ciepła wspomaga odpoczynek. Trzeba też zadbać o bezpieczeństwo gniazdek elektrycznych, obecnie jednak łatwo można kupić specjalne osłonki.